AB Liderler Zirvesi bildirisinin Türkiye kısmı paylaşıldı

Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi'nde, AB ülkelerinin mevki ve hükümet başkanları, AB Komisyonundan, Türkiye'deki Suriyeliler düşüncesince sağlanacak finansmanla ilgilendiren resmi teklifi gecikmeksizin sunmasını istedi.

AB Liderler Zirvesi bildirisinin Türkiye kısmı paylaşıldı
Editör: Rescoh
25 Haziran 2021 - 01:02
Rescoh haberine göre açıklamar ve işte o detaylar;
Brüksel

AB Zirvesi bitmeme ederken Türkiye ile ilişik görüşmelerin tamamlanmasının peşi sıra zirve bildirisinin Türkiye ile alakalı kısmı kamuoyuyla paylaşıldı.

AB Konseyi'nin Doğu Akdeniz'deki hali ve AB-Türkiye ilişkilerini baştan görüştüğüne nazarıitibar çekilen bildiride, Doğu Akdeniz'de emin ve stabil müşterek çevrenin, Türkiye ile aykırı yarayışlı ve iş birliğini geliştiren ilişkilerin, AB'nin önemli çıkarına yer aldığı vurgulandı.

Bildiride, Doğu Akdeniz'de huzursuzluğun düşmesinin müspet karşılandığı ve bunun sürdürülmesi gerektiği tabir edildi.

AB'nin Türkiye ile aşamalı, oranlı ve arka dönülebilir halde kuma çıkarları içeren sağlam baş döndürücü bölgede iş birliğini arttırmaya apiko olduğuna ayraç edilen bildiride, AB liderlerinin AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliğinin güncellenmesine müteveccih yetkilendirme düşüncesince beceri çalışmaların başlamasını hamiş etmiş yer aldığı belirtildi.

Gümrük Birliği ve yüksek düzeyli diyalog

Gümrük Birliğinin güncellenmesine müteveccih yetkilendirmenin, AB Konseyi'nde arttırma manipülasyon ile benimseme edilebileceği dile getirilen bildiride, bulunan Gümrük Birliğinin uygulanmasında yaşanmış olan sıkıntıların giderilmesi ve bunun AB üyesi eksiksiz devletlere çalışan halde uygulanması gerektiği kaydedildi.

Bildiride, AB liderlerinin göç, sağlık, iklim, terörle savaşım ve lehçe meseleler kabil aykırı çıkara mebni mevzularda Türkiye ile yüksek düzeyli diyalog hazırlıklarını hamiş etmiş yer aldığı vurgulandı.

Suriyeliler düşüncesince resmi teklifin sunulması istendi

Bildiride, "AB Konseyi, AB Komisyonuna Türkiye, Ürdün, Lübnan ve bölgenin öteki bölümlerindeki Suriyeli sığınmacılar ve ev sahibi topluluklara sağlanacak finansmanın devamı düşüncesince resmi teklifi gecikmeksizin sunması çağrısını yapmaktadır." denildi.

Kıbrıs mevzusundaki çözümün politik eşitliğe mebni dü toplumlu, dü bölgeli federasyon temelinde sağlanabileceği yönündeki AB tezine nazarıitibar çekilen bildiride, AB liderlerinin gizli Maraş'ın statüsünün önemine aksan yaptığı, BM Güvenlik Konseyi kararlarının uygulanması düşüncesince çağrıda bulunmuş yer aldığı tabir edildi.

AB Konseyi, İsviçre'nin Cenevre kentinde meydana getirilen Kıbrıs mevzulu görüşmelerin, resmi müzakerelerin başlamasını sağlamamasından sıkıntı duyulduğunu, AB'nin süreci desteklemede çalışkan gösteriş oynamayı sürdüreceğini kaydetti.

Türkiye'de hukukun üstünlüğü ve asliye haklarla ilişik gelişmelerin fikir deposu yer aldığı savunulan bildiride, politik partilerin, insanoğlu hakları savunucularının ve medyanın erek alındığı gelecek sürülerek, bunların demokrasi, hukukun üstünlüğü ve avrat haklarında gerilemeye illet yer aldığı kanıt edildi.

Bildiride, "AB Konseyi, lehçe sulh ve istikrarda Türkiye ve AB'nin kuma çıkarları doğrultusunda Türkiye ve topu topu aktörlerin lehçe krizlerin çözümüne müspet yardım yapmasını beklemektedir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Haber detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum