BM: Myanmar'da 1 milyon ad desteğe muhtaç

BM, askeri darbenin arkası sıra Myanmar'da cıvıl cıvıl ile çarpış karşıtı gruplar ortada devam eden çatışmalar ve kazançlı mesail dolayısıyla 1 milyon bireyin desteğe kadın hale düştüğünü açıkladı.

BM: Myanmar'da 1 milyon ad desteğe muhtaç
Editör: Rescoh
17 Haziran 2021 - 08:17
Rescoh haberine göre açıklamar ve işte o detaylar;
Kuala Lumpur

Birleşmiş Miletler (BM) İnsani Yardım Koordinasyon Ofisinin hazırladığı raporda, 1 Şubat'taki askeri darbeden beri Myanmar'da çatışmalardan etkilenen bölgelerdeki akıbet hale müteallik veriler paylaşıldı.

Raporda Myanmar'ın güneydoğu eyaletlerinde şimdiye denli 160 bin 400 sivilin çatışmalar zımnında evini vazgeçme etmiş olduğu ve bu rakamın 100 binini, Kayah eyaletinde yerinden edilen sivillerin oluşturduğu kaydedildi.

Bu alanlarda ormanlık ve dağlık alanlara sığınan sivillere insanca yardımın, düzenlilik endişeleri zımnında ulaştırılamadığına ayraç edildi.

Çatışmanın yaşandığı gayrı eyaletlerden Kachin'de 11 bin 654, Shan'da 15 bin 271 ve Chin eyaletinde ise 19 bin 500 bireyin Myanmar ordusunun saldırılarından çevre yerinden edilmiş olduğu bilgisi paylaşıldı.

Raporda, askeri darbeden beri ülkedeki siyasal istikrarsızlık, çatışmalar ve darbenin dünya ekonomisine menfi etkilerinden çevre tahminî 1 milyon bireyin desteğe eksikli hale geldiği vurgulandı.

Myanmar'da gerekseme malikleri düşüncesince BM'nin başlatmış olduğu iane kapsamında 944 bin insana toplanmış 276 milyon Amerika doları insanca iane ulaştırılmasının planlandığı fakat şimdiye denli 49 milyon dolar toplandığı bilgisi verildi.

Myanmar'daki askeri darbe

Myanmar ordusu, 8 Kasım 2020 seçimlerinde alavere dalavere yapıldığı iddialarının ortaya atılması ve ülkede siyasal gerilimin yükselmesinin arkası sıra 1 Şubat'ta yönetime el koymuştu.

Ordu, ülkenin fiili önderi ve Dışişleri Bakanı Aung San Suu Çii özellikle iktisap etmek neredeyse katı baş döndürücü yetkiliyi ve kuvvet partisi yöneticisini gözaltına almış ve birlikte yıllığına dehşet çözüm (OHAL) duyuru etmişti.

Myanmar ordusunun çarpış karşıtlarına müdahalesi kararı 865 isim yaşamını kaybetti.

Ülkede açık katılımlı gösteriler sürerken, gözaltındaki fevk dozaj hükümet yetkililerinin askeri mahkemede yargılanmalarına bitmeme ediliyor.

Haber detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum