DHMİ ''uçuş trafiği yönetiminde'' Avrupa birincisi oldu

Karaismailoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın döneminin dünya havacılığı üzerinde yıkıcı etkisinin bulunduğunu anımsattı.Ulaşımın her modunda tüm kurumların ve alıştırma arkadaşlarının, daha yüksek standartlarda hizmet sunmak için çalıştıklarını dile.

DHMİ ''uçuş trafiği yönetiminde'' Avrupa birincisi oldu
12 Temmuz 2021 - 01:09

Karaismailoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgın döneminin dünya havacılığı üzerinde yıkıcı etkisinin bulunduğunu anımsattı.

Ulaşımın her modunda tüm kurumların ve alıştırma arkadaşlarının, daha yüksek standartlarda hizmet sunmak için çalıştıklarını dile getiren Karaismailoğlu, "Türk hava sahasını kullanan hava araçlarına hava trafik yoklama hizmeti sağlayan DHMİ Hava Trafik Teftiş Merkezimiz, yılın ilk 6 ayında uçuş trafiği yönetme bakımından Avrupa'nın tüm diğer büyük merkezlerini geride bırakarak birinci sırada yer aldı. Bu başarılar bizi gururlandırıyor. Başarılar tesadüfle olmuyor, çalışıyoruz ve karşılığını alıyoruz." ifadelerini kullandı.

- "Hava yollarımızı son teknolojiyle donattık"

Hava yollarının günlük hayatın akışına en fazla tesir eden ulaşım modlarından birisi olduğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

"Hükümetlerimiz döneminde ülkemizin geçmiş yıllardan kalma büyük altyapı eksiklikleri vardı. Bütün bu eksiklikleri gidermek için var gücümüzle çalışarak fazla kısa zamanda koskocoman projeleri tamamladık. Hava yollarımızı ülkemizin dünyanın birincil 10 ekonomisinden biri olma hedefine yakışacak şekilde yaptık. Çağın gerekliliklerine uygun olarak son teknolojiyle donattık. 1 milyon kilometrekarelik Türk hava sahasında, Türk hava sahasını kateden hava araçlarına 7 gün 24 saat, her türlü meteorolojik koşulda teftiş ve koordinasyon hizmetini başarıyla verme kabiliyetine sahibiz. 'Hava yolları, halkın yolu olacak' dedik, halkımız için canla başla çalışmaya devam edeceğiz."

Yaz aylarında turizm hareketiyle hava trafiğinin artacağını öngördüklerini ve buna özel hazırlandıklarını gösteren Karaismailoğlu, temmuz ayının hava trafiği açısından yoğun başladığını kaydetti.

- "4 Temmuz'da 3 bin 629 uçuşla hava trafiği pik yaptı"

Karaismailoğlu, 4 Temmuz'da 3 bin 629 uçuşla hava trafiğinin pik yaptığına sinyâl ederek, "Yani her 23 saniyede hava sahamızda bir uçuş gerçekleşti. Teftiş ve koordinasyonu sağlanan askeri hava araçları ile eğitim uçuşları da dikkate alındığında Türk hava sahasının yoğunluğunu gösteren bu veriler, havacılığımızın hızla salgın öncesine dönmekte olduğunun habercisi oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyeti Teşkilatının (EUROCONTROL) verilerine tarafından, 324 bin 706 trafikle DHMİ Hava Trafik Denetleme Merkezi, birincil çeyrekte olduğu gibi ocak-haziran döneminde de Avrupa'nın önde gelen hava trafik denetim merkezlerini geride bırakarak zirvede yer aldı. Karlsruhe (Almanya) denetim merkezinde 314 bin 931, Maastricht'te (Hollanda) 288 bin 30, Londra'da 231 bin 853, Paris'te 215 bin 404 ve Roma'da 143 bin 758 hava trafiği gerçekleşti.

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum