ERÜ Rektörü Çalış: 3. düze adına yerli aşımız yetişir diyerek beklenti ediyoruz

Prof. Dr. Çalış. "Sağlık Bakanlığımızın müsaade verdiği kâffesi aşılar doğrusu çarpıcı ve emin aşılardır. Sayın Bakanımız da açıklamıştı ileriki zamanlarda tahkim adına yahut 3. düze adına yerli aşımız yetişir niteleyerek beklenti ediyoruz." dedi.

ERÜ Rektörü Çalış: 3. düze adına yerli aşımız yetişir diyerek beklenti ediyoruz
24 Haziran 2021 - 14:36
Rescoh haberine göre açıklamar ve işte o detaylar;
Kayseri

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, Türkiye'nin dünkü yüz koronavirüs (Kovid-19) aşısı TURKOVAC'ın üniversitelerinde geliştirilmesi sürecine ilişkin, "Aykut Özdarendeli ve kadrosu baş döndürücü aşkın çalışan ve tam müşterek kol aynı sürede 2013'ten buyana bitmeme fail fiziksel altyapımız buna uygundu. Bu bizim aceleci olmamızı gerektirdi. Tecrübe bulunduğu düşüncesince neyin ne devir gerekeceğini bilmiş bulunduğu düşüncesince Aykut sarıklı ve ekibi, onunla ilişik ilkin tedarik aldı, bizlere sundu, kılıç de gereklerini yaptık." dedi.

Aşı Araştırma ve Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezinde AA muhabirinin sorularını cevaplayan Rektör Çalış, salgının ortaya çıkmış bulunduğu önceki günden itibaren ekiplerinin iri müşterek gayretle çalışmaya bitmeme ettiklerini söyledi.

Yerli aşı adayının kâffesi çalışmalarının ERÜ içerisinde yapıldığını hatırlatan Çalış, TURKOVAC'ın Türkiye Sağlık Enstitüleri Başkanlığı kabilinden desteklendiğini vurguladı.

"Çok şükür hem preklinik emek vermesi aynı sürede Faz-1 ve Faz-2 emek vermesi baş döndürücü değerli geçti." diyen Çalış, beş altı devir ilkin de Faz-3 çalışmasına geçildiğini ve aşının uygulamasının yapıldığını tabir etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabilinden aşıya "TURKOVAC" adının verildiğini hatırlatan Çalış, "İnşallah Faz-3 de değerli geçer, müşterek an ilkin yerli aşımız hem yurttaşlarımıza hem kâffesi dünyaya aynı sürede mazlumlara uygulanır." dedi.

Çalış, Faz-3 etabını Sağlık Bakanlığının eş güdümlü ettiğini belirterek, "Dolayısıyla Sağlık Bakanımız da açıkladı, 20 bine benzeyen ve üstünde gönüllüde uygulanacağını tabir ettiler. Faz-3 evresi dünkü başladı." sanarak konuştu.

ERÜ'nün araştırı üniversitesi bulunduğunu vurgulayan Çalış, şunları kaydetti:

"Araştırma üniversitelerinin, katiyen görgü bilimi bilimi öğretimden ödünleme vermeden Ar-Ge'ye yoğunlaşması gerekiyor. Biz Erciyes Üniversitesi namına da nice bölgede baş döndürücü iri başarılar elde ediyoruz. Aşı örneğini verecek olursak, ihtimal Türkiye Cumhuriyeti tarihinde müşterek üniversitede Faz-2'yi değerli müşterek halde açıkgöz baş döndürücü az kip vardır. Biz preklinik emek harcamayı burada yaptık ve burada geliştirdik. Faz-1 ve Faz-2'yi gene Erciyes Üniversitemizdeki İyi Klinik Araştırma ve Uygulama Merkezinde yaptık. Faz-1 ve Faz-2 de değerli müşterek halde geçti. Bir üniversitede Faz-2'nin sonuna gelip herhangi müşterek evreyi değerli nâkil dobra müşterek örnek, yegâne kip diyebiliriz. Bununla alım çalım duyuyoruz. Erciyes Üniversitesi namına abuhava namına alım çalım duyuyoruz. Daha nice icraat bitmeme edecek. Şunu tabir buyurmak isterim; dünkü aşı infaz araştırı merkezimiz yapılıyor. Gelecek sene inşallah bitecek. Orası bittiğinde müşterek aşının Faz-1, Faz-2, Faz-3'teki gönüllülere infaz dozunu da kılıç orada üreteceğiz, bu baş döndürücü önemli. Hiç hiç kimseye gerekseme kalmadan üniversitemiz Faz-3'ü tamamlayıp aşıyı ticari bir vaziyete getirip insanlığa sunmuş olacak. İnşallah 2022'de aşı merkezimiz bittiğinde onu başaracak düzeye geleceğiz."

"3. düze namına yerli aşımız yetişir sanarak beklenti ediyoruz"

Araştırma üniversitesi namına dünkü çalışmalarının olduğuna yer veren Çalış, "Tabii yalnızca Kovid-19 değil bizim nice projemiz var, şu anda türlü enfeksiyon rahatsızlıklarına karşı, dokunmabana rahatsızlıklarına dirlik aşı geliştireceğimiz projelerimiz var. İleride nice aşının Erciyes Üniversitesinden çıkacağını söyleyebilirim." dedi.

Çalış, yerli aşının Türk ismiyle anılmasının alım çalım donör bulunduğunu belirterek, bundan çevre Cumhurbaşkanı Erdoğan'a teşekkürname etti.

"Yani Türk adının burada olması Türkiye'de geliştirilen müşterek aşının insanlığa, mazlumlara ulaşacağını düşünecek olursak geçekten sunturlu müşterek isim, hayırlı, kademli olsun." diyen Çalış, mevcut ismin nice eğin kabilinden beğenildiğini de kaydetti.

Yerli aşıya dirlik inanma olacağını özetleyen Çalış, şu halde bitmeme etti:

"Sağlık Bakanlığımızın müsaade verdiği kâffesi aşılar elhak can alıcı ve emin aşılardır. O istifham herhangi müşterek daim geliyor. Tabii yerli aşımızı muntazır nice vatandaşımız oldu. İnşallah yerli aşımız da ticari namına da kullanılacağını düşünüyorum lakin şu anda ne aşıya ulaşabiliyorlarsa olmaları gerekiyor zira müşterek pandemi vaziyeti var. Sayın Bakanımız da açıklamıştı ileriki zamanlarda tahkim namına yahut 3. düze namına yerli aşımız yetişir sanarak beklenti ediyoruz."

Çalış, yerli aşının antikor kuru ile ilişik şunları kaydetti:

"Tüm aşı bulunan gruptaki gönüllülerimizde yüzdelik 100 antikor oluştu. Bu, baş döndürücü iri müşterek veri. Aynı sürede aktiflik yayınlayan bambaşka parametreler de var. Onlar da baş döndürücü çalışan çıktı, yalnızca antikor değil, öteki aktiflik parametreleri de baş döndürücü elleme çıktı. Bunu Sağlık Bakanlığımız da biliyor. Biz onlara yolladık verileri. Etkinlik baş döndürücü elleme elbette Faz-2'deki aktiflik değil Faz-3'teki emek vermek bu amaçla yapılacak. Hem asayiş hem aktiflik Faz-3'te de yapılacak. İnşallah onun kararı da elleme menfaat sanarak beklenti ediyoruz. Mutant virüslerle ilişik Aykut hocamız ve ekibimiz çalışıyor. İlk İngiliz varyantı ön plana çıktığında da elden çalışmalara başladılar. Onunla ilişik dobra neticeler mevcut lakin bunu şimdiden anlatmak istemiyoruz, icraat bitmeme ediyor."

ERÜ namına herhangi müşterek şeyi prosedüre makul namına yaptıklarını vurgulayan Prof. Dr. Mustafa Çalış, şu halde bitmeme etti:

"Aslında aşılar 3-5 ihtimal 10 yılda çıkabilecek ürünler. Bizim aşı infaz araştırı merkezimiz 2013 senesinde kuruldu ve 2015 senesinde resmi namına faaliyete geçti. Çok çalışan müşterek merkez. Niye bu denli aceleci sorusuna, hakkıyla hem bizim ekibimiz, Aykut Özdarendeli ve kadrosu baş döndürücü aşkın çalışan ve tam müşterek kol aynı sürede 2013'ten buyana bitmeme fail fiziksel altyapımız buna uygundu. Bu bizim aceleci olmamızı gerektirdi. Tecrübe bulunduğu düşüncesince neyin ne devir gerekeceğini bilmiş bulunduğu düşüncesince Aykut sarıklı ve ekibi, onunla ilişik ilkin tedarik aldı, bizlere sundu, kılıç de gereklerini yaptık. 5 ay sonradan gerekecek müşterek malzemeyi 5 ay ilkin realizasyon etmeye çalıştık. Bunlar baş döndürücü can alıcı oldu. Bazı devletlerin SARS ve MERS virüsü ile ilişik emek harcamaları vardı, zımnında onların minimum 6-7-8 ay bizlerden ilkin olacağını kılıç kestirim ediyorduk. Yani sıfırdan başlayıp 1,5 sene içerisinde Faz-2'yi de ortamında olacak halde kâffesi etapları baş döndürücü değerli müşterek halde geçmemiz baş döndürücü iri müşterek başarı, kılıç bununla alım çalım duyuyoruz Erciyes Üniversitesi olarak."

"Kaliteden katiyen ödünleme vermedik"

Prof. Dr. Aykut Özdarendeli'nin değerli çalışmalara imza attığını tamlayan Çalış, meydana getirilen kâffesi çalışmaların evren standartlarında prosedürlere makul müşterek halde yapıldığını söyledi.

"Biz kaliteden katiyen ödünleme vermedik, prosedürden katiyen ödünleme vermedik." diyen Çalış, İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezinin evren çapında kuruluşlarca, Avrupa İlaç Ajansı, Kanada, Amerika derece nice yer kabilinden denetlendiğini ve bildirme edilen müşterek biçim bulunduğunu tabir etti.

Dünya çapında iri kuruluşların safha çalışmalarının yapıldığı müşterek merkezin aşı çalışmalarında kendilerinin hızını artırdığını vurgulayan Çalış, "Onun düşüncesince araştırı üniversitelerinin misyonu Ar-Ge emek vermesi yapmak, verim geliştirmek, baskı ortaya koymak. Özellikle Erciyes Üniversitemizin bu bölgede baş döndürücü tam olması bizi baş döndürücü ön plana geçirdi." dedi.

Çalış, 17-18 merkezde aşı emek vermesi yapıldığını hatırlatarak, onlarda da baş döndürücü elleme neticeler çıkacağını beklenti ettiğini dile getirdi.

Yakın sürede ansızın baş döndürücü yerli aşının olacağına inandığını tamlayan Çalış, Aşı Uygulama ve Araştırma Merkezinde Aykut Özdarendeli ile bu arada 8-10 şahsiyet atom çekirdeği kol kabilinden aşının geliştirildiğini aktardı.

Çalış, İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezinde ise 28-30'a benzeyen ekibin olduğunu, orada da safha çalışmalarının bu kol kabilinden yürütüldüğünü laflarına ekledi.

Haber detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum