İngiltere Merkez Bankası yöntem faizini çakılı tuttu

İngiltere Merkez Bankası (BoE), siyaset faizini değiştirmeyerek yüzdelik 0,1 seviyesinde bıraktı.

İngiltere Merkez Bankası yöntem faizini çakılı tuttu
Editör: Rescoh
24 Haziran 2021 - 16:17
Rescoh haberine göre açıklamar ve işte o detaylar;
Berlin

İngiltere Merkez Bankasından (BoE) meydana getirilen açıklamada, BoE Para Politikası Kurulu'nun (MPC) siyaset faizini yüzdelik 0,1 seviyesinde, değiştirme alıntı programını da 895 bilyon sterlinde tuttuğu belirtildi.

Devlet tahvili alımına bağlı bankanın operasyonel yaklaşımının değişmediğine arazi maruz MPC tutanaklarında, değiştirme alıntı programının 875 bilyon sterlinlik kısmının tahvil, 20 bilyon sterlinlik kısmının ise iştirak değiştirme alımından oluşmaya bitmeme edeceği bildirildi.

Tutanaklarda, global GSYH büyümesinin, mayıstan beri ilkin ümranlı ekonomilerde beklenenden az buçuk henüz çelimli bulunduğu aktarılarak, çelimli mülk talebi, kalan finans fiyatları, arzda engellemeler ve geri hizmet namüsait boğazlar ile global fiyatlarda baskının arttığı kaydedildi.

Fiyat baskısının birtakımı ümranlı ekonomilerde pahalılık üstünde belirginleşmeye başladığı tamlanan tutanaklarda, pahalılık beklentilerine bağlı göstergelerin, yaklaşan vadeli artışın eğreti olacağına ayraç etmiş bulunduğu bildirildi.

Tutanaklarda, BoE Para Politikası Kurulu'nun vaziyeti yakından izlemeye bitmeme edeceği ve Kurul'un hedeflerini muvaffak olmak düşüncesince muktezi ne var ise yapacağı vurgulandı.

Öte yandan, BoE, erke ve finans fiyatlarındaki artma zımnında çelimsiz vadede enflasyonun yüzdelik 3'e ulaşmasını bekliyor. Bankanın 6 hafta esbak tahmininde bu miktar yüzdelik 2,5 adına açıklanmıştı.

Banka, İngiltere ekonomisinin 2. çeyrek çoğalma tahminini yüzdelik 4,25'ten yüzdelik 5,5'e yükseltti.

ING Bank Global Ekonomisti James Smith, mevzuya bağlı değerlendirmesinde, İngiltere Merkez Bankası'nın sonuç açıklamasının beklenenden az buçuk henüz nikbin bulunduğunu belirterek, "Faiz artırımı zamanlaması karşı acemi müşterek iz sunmuyor." ifadesini kullandı.

Smith, BoE'nin, beklenenden erdemli pahalılık ve heveslendirme edici konuşu çalışkanlık verileri ile Kovid-19'a müteveccih kalan ipham ortada sıkıştığını vurgulayarak, "Enflasyonist baskıların 2022'nin ortasına denli hafiflediği varsayımıyla önce repo artışını 2023'ün başlarında bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

BoE, sonuç 11 toplantısında siyaset faizinde değişikliğe gitmedi.

Haber detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum