Irak'ın su ve barajlar mevzusundaki bilirkişi heyeti, Türkiye'de temaslarda bulundu

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü koordinasyonunda Türkiye'ye mevrut Irak'ın su ve barajlar dair bilirkişi heyeti, dü yurt ortada su alanındaki iş donanmasına bağlı istimara toplantılarına katıldı.

Irak'ın su ve barajlar mevzusundaki bilirkişi heyeti, Türkiye'de temaslarda bulundu
24 Haziran 2021 - 18:17
Rescoh haberine göre açıklamar ve işte o detaylar;
Ankara

DSİ'den meydana getirilen açıklamaya göre, 21 Haziran'da temaslarına süregelen heyet, türlü toplantı, bilgilendirme ve tetkik programlarına paydaşlık etti. Temasları kapsamında Hasankeyf'e revan heyet, Türkiye'nin en iri 4'üncü hidroelektrik santrali bulunan Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı ve HES projesini gezerken, burada baraj projesi ve barajın göl alanındaki zamanı eserlerin nakil sürecine bağlı bilgelik aldı.

Heyet, İstanbul'da da DSİ çeşidinden meydana gelen beceri toplantıya katıldı. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız başkanlığındaki toplantıda, Iraklı heyete, DSİ çeşidinden mensur edilen planlar ve su yapılarının umumi vaziyeti ile iktisadi yararları hakkından bilgilendirme yapıldı. Yıldız, Türkiye ve Irak'ın arazi almış olduğu alanda sonuç zamanlarda elan da sertliği kalan ağır susuzluk problemleri yaşandığına ayraç ederek, bu durumun Fırat Dicle Havzası üstündeki menfi etkilerini de beceri anlamda baş başa değerlendirdiklerini aktardı. Yıldız, gerçekleştirilebilecek planlar aracılığıyla bu menfi durumun üstesinden kesinlikle gelineceğinin ele alındığını bildirdi.

"Fırat ve Dicle'deki su kaynaklarının vaziyeti belirlenecek"

Toplantıya videoteyp konuşma yöntemiyle eklenen Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Akif Özkaldı da Türkiye'nin rastgele devir bilgelik ve tecrübelerini Irak'la paylaşmaya müheyya bulunduğunu aktararak, dü dünya ortada 2014 senesinde imzalanan Su Alanında Mutabakat Zaptı'nın da mart ayında Mecliste onaylandığını anımsattı. Mutabakat Zaptı ile Fırat ve Dicle su kaynaklarının yönetimine bağlı iş birliğinin geliştirilmesi dair uygun kalındığına ayraç fail Özkaldı, uyuşma çerçevesinde Fırat ve Dicle'deki meteorolojik ve hidrolojik şerait incelenerek su kaynaklarının bulunan durumunun belirleneceğini belirtti.

Özkaldı, Türkiye ve Irak'ın su dalında gerçekleştirebileceği eş planlara bağlı tekliflerin arazi almış olduğu Eylem Planı'nın, Irak makamlarına bırakma edildiğini anımsatırken, dü tarafın da mutabakatıyla eş planlar üstünde kuma an geçmiş çalışılmaya başlanmasını istek ettiklerini anlatım etti.

Bağdat'ta kurulması planlanan Irak-Türkiye Su Kaynakları Araştırma Merkezi dair meydana getirilen hazırlıklara da ayraç fail Özkaldı, "Türkiye Cumhuriyeti adına bu merkezin kurulması ve bu merkezde eş beceri araştırı projelerinin gerçekleştirilmesi hususunda elimizden mevrut kâffesi desteği sağlamaya hazırız. Benzer biçimde sınama paylaşımı programlarını da kuma an geçmiş yaşama geçirmeyi istek ediyoruz." ifadesini kullandı.

Teknik Müsteşar Jamal Mohsen Ali başkanlığındaki Irak heyetinde, Barajlar ve Rezervuarlar Genel Müdürü Kazım Sahar, Ulusal Su Kaynakları Yönetim Merkezi Genel Müdürü Hatem Hamid Hussein, Kuzey Bölgesi Araştırmaları Merkezi Genel Müdürü Bakr Rahim Farag ve öbür yetkililer arazi aldı.

Haber detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum