İranlı petrol işçilerinden grev! Bakan'dan zam vaadi

İran devlet televizyonuna kadar, Zengene, ülke genelinde greve giden petrol sektörü çalışanlarının greviyle ilgili İran Meclisi Enerji Komisyonunun mucizevi toplantısı sonrası konuya ilişkin açıklamada bulundu. Zengene, "Yürüttüğümüz çalışmaların, petrol sektörü çalışa.

İranlı petrol işçilerinden grev! Bakan'dan zam vaadi
Editör: Rescoh
28 Haziran 2021 - 00:44

İran devlet televizyonuna kadar, Zengene, ülke genelinde greve giden petrol sektörü çalışanlarının greviyle ilgili İran Meclisi Enerji Komisyonunun mucizevi toplantısı sonrası konuya ilişkin açıklamada bulundu.

Zengene, "Yürüttüğümüz çalışmaların, petrol sektörü çalışanlarının temmuz maaşlarında yansımasını görmeleri için elimizden geleni yapacağız." dedi.

Petrol sektöründe resmi çalışanların taleplerinin karşılanması için 2021 bütçesinde değişim yapılması gerektiğini dile getiren Zengene, sözleşmeli işçiler için böyle bir değişikliğe ihtiyaç olmadığını kaydetti.

Dünyanın en büyük doğal gaz sahalarından Güney Pars gaz sahalarındaki büyük rafinerilerde ve petrol projelerinde çalışan binlerce işçinin, grev dalgasına katıldığı belirtildi.

Lokal kaynaklardan alınan bilgiye göre, petrol işçileri arasında egzersiz ve yaşam koşullarının iyileştirilmesi talebiyle 19 Haziran'da Buşehr eyaletine bağlı Aseluye kentindeki enerji tesisinde başlayan protesto ve grev dalgasına şu esas değin Huzistan, Hürmüzgan, Tahran, İsfahan, Batı Azerbaycan, Kirman, ve İlam eyaletlerindeki 60'tan fazla şirkette çalışan binlerce petrol işçisi katıldı.

"1400 Kampanyası" olarak adlandırılan grevde petrol sektöründe çalışan sözleşmeli işçiler, maaşlarının asgari 12 milyon tümen (takriben 500 dolar) olmasını ve sosyal haklarının iyileştirilmesini istek ederken, taşeron sistemini, ücretlerin geç ödenmesini, düşük ücretleri, meslek güvenliğinin olmamasını, kötü alıştırma ve hayat koşullarını protesto ediyor.

İran'da 2018 yılı rakamlarına göre, Milli İran Petrol Şirketi, Milli İran Gaz Şirketi, Milli İran Petrol Rafineri Şirketi ve bölüştürme şirketlerinde toplam 6 bin 249 kişi çalışıyor. Bu rakamın yaklaşık üçte ikisi (4 bin 197 kişi),taşeron firmalar aracılığıyla sözleşmeli olarak çalışıyor.

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum