Öncü veriler ikinci çeyrek büyüme göstermesine değgin iyimserliği artırdı

Türkiye'de sonuç çağda aşılamanın ivme kazanması, kısıtlamaların kaldırılması ve aut talepteki toparlanmanın etkisiyle gelişme patikasına enerji markajcı kılavuz kaptan göstergelerde efdal seviyeler görülmeye başlandı.

Öncü veriler ikinci çeyrek büyüme göstermesine değgin iyimserliği artırdı
Editör: Rescoh
24 Haziran 2021 - 17:08
Rescoh haberine göre açıklamar ve işte o detaylar;
İstanbul

Yeni sima koronavirüsün (Kovid-19) tamamı dünyayı tesiri almasıyla, sonuç 1,5 yılda dünyada ticaretinin eğlenme noktasına geldiği, devletlerin sınırlarını kapattığı, karantina tedbirlerinin uygulandığı, mobilitenin kısıtlandığı, tarihte eşine az rastlanılacak kuma devre yaşandı. Bu süreçte hükümetler, biçim bankaları ve mali firmalar proaktif önlemler, genişlemeci siyaset setleri ve dayanak paketleri açıkladı.

Kapasite yararlanma payı haziranda yüzdelik 76,6 ile 1,5 senenin zirvesindeSektörel güvenlik endeksi bu ay hizmet, perişan ve yapım sektörlerinde arttı

Türkiye'de bu zamanda aceleci adımlar atarak hem hanehalkının bununla beraber firmaların salgından minimum hasarla çıkmasını amaçladı. Bankalar aracılığıyla makul mehil ve ceninisakıt değerli finansman olanaklarıyla erat ve ticari işletmeler desteklendi.

Salgının en dip hissedildiği ve ilkah faaliyetlerinin bulunmadığı dönemlere devletlerin makroverilerinde ağır bozulmalar yaşanırken, ekonomilerde daralmalar görüldü.

Dünya ticaretinde de salgınla beraberce bildirme zinciri, izlemsel ürünler, güvenlik, güven, kuma akım etme, geçmiş hizmet kadar kavramlar baştan kritik edilmeye başlandı. Son 1,5 salname süreçte Türkiye'nin coğrafi konumu, geçmiş hizmet ağları, dakik hazırlık zinciri, acele hallere engelleme kapasitesi, katı esenlik sistemi ve buhran diyet becerisi kadar hâlâ nice unsurla beraberce avantajlı pozisyona geldiği görüldü.

Türkiye, 2020 yılının kavi müstevli şartlarına karşın yüzdelik 1,8 gelişme başarısını gösterirken, 2021'in önce çeyreğinde de yüzdelik 7'lik efdal kuma gelişme performansı sergiledi. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) ahit açıklamış bulunduğu verilerine göre, imalat sanayisi genelinde sığa yararlanma payı (KKO), haziranda yüzdelik 76,6 ile Aralık 2019'dan bu yana en efdal seviyeye ulaştı. Reel Kesim Güven Endeksi (RKGE) de haziranda 113 ile Mayıs 2014'ten bu yana en efdal seviyesini gördü.

Analistler, sonuç haftalarda dip ilkah hareketinin başlaması, kısıtlamaların kaldırılması, ihracattaki artım ve gezim kabilinden mevrut müspet sinyallerin etkisiyle ekonomide geleceğe müteveccih iyimserliğin arttığını belirtti.

Salgın sonrası çağda dünyada ticaretinde Türkiye'nin en ehemmiyetli geçmiş hizmet üslerden birisi adına gösterilmesinin iş hayatına güvenlik verdiğini anlatım fail analistler, başta ahit açıklayan verilerin bunun kuma işareti olduğunu, salgının arama altında kalmaya bitmeme etmesi yerinde verilerin ölmezlik bildirme edebileceğini vurguladı.

Analistler, kılavuz gemisi verilerde tanıdık efdal seviyelerin doğacak çağda de sürdürülmesinin sanayide çarkların hâlâ aceleci dönmesi, iş dünyasının yatırımlarını hızlandırması, esnaf ve KOBİ'lerin önünü görmesi açısından ehemmiyet taşıdığını söyledi.

"Yüzde 5,5'lik 2021 gelişme beklentimizin üstünde fevk cepheli riskler belirginleşti"

AA Finans Analisti ve iktisatçı Haluk Bürümcekçi, KKO ve RKGE verilerine bağlı icra ettiği değerlendirmede, haziran ayında imalat endüstri sığa yararlanma oranının sabık senenin ayrımsız ayının 10,6 nokta üstünde gerçekleştiğini söyledi.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sığa kullanımının da açıkça yükseldiğini anlatım fail Bürümcekçi, haziran ayında yüzdelik 76,3 seviyesinde gerçekleşen arındırılmış KKO'nun Şubat 2020’den bu yana tanıdık en efdal değere ulaştığını kaydetti.

Bürümcekçi, haziran ayında RKGE'nin 113 seviyesi ile Mayıs 2014’den bu yana en efdal düzeyine ulaştığını anımsatarak, "Böylece önce çeyrekte 109 bulunan averajı ikinci çeyrekte 111,4 ile hâlâ efdal ölçüde bitmeme ediyor. Geçen sene en efdal düzey 108,1 ile teşrinievvel ayında kaydedilmiş, sonuç çeyrek averajı ise 106,3 düzeyinde olmuştu. Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış RKGE ise Mart 2021’den bu yana en efdal seviyesine çıktı." dedi.

Arındırılmış verilerin gelişme eğilimiyle hâlâ ahenkli kuma kaynak vererek kaba endekse mucibince hâlâ ehemmiyetli kuma kılavuz gemisi amblem bulunduğunu kanıtladığını kaydeden Bürümcekçi, mayıs ayında 49,3 seviyesine gerileyici PMI endeksinin haziran ayında toparlayarak eşik değerin az buçuk üstüne çıkacağına ayraç ettiğini söyledi.

Bürümcekçi, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Gerek endüstri üretimi endeksinde gerekse ulusal selamet serisinde gelinen zamanı efdal seviyeler, senenin küsurat zamanında kuma ivme kaybı olsa caba mekanik adına karşılaştırmanın yapılacağı 2020 yılı ayrımsız dönemlerine mucibince büyümenin gene enerjisini koruyacağını gösteriyordu. Örneğin, senenin art küsurat zamanında çeyrekten çeyreğe değişimlerin ufki bulunduğu kuma senaryoda 2021 yılı ulusal selamet büyümesi yüzdelik 7,5 adına gerçekleşmekte. Öte yandan, ikinci çeyrekte PMI ve RKGE endekslerinin anıştırma etmiş bulunduğu kıl payı çeyrekten çeyreğe daralma gözlense bile, salgının önce dalgasının yarattığı temel tesiri sebebi ile yüzdelik 20'ye andıran koşa haneli gelişme görülmesi bahis konusu olacak. Buna karşılık, haziran gerçekleşmesi ikinci çeyrek ortasında tanıdık ivme kaybının itidalli kaldığını ve izlem fail çeyreklere taşınması olasılığının şu an düşüncesince ceninisakıt kaldığını gösterdi. Son çağda mali koşulların açıkça sıkılaşmasına karşın müstevli engellemelerinin gevşetilmesi ile iç ilginin toparlandığı gözlenirken, aut ilginin global etkinlik sebebi ile çelimli seyretmeye bitmeme etmesi gelişme eğilimine dayanak vermektedir. Bu doğrultuda yüzdelik 5,5 bulunan 2021 yılı gelişme beklentimizin üstünde fevk cepheli risklerin açıkça arttığını belirtmeliyiz."

Haber detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum