Rus paralı askerleriyle ilgili çarpıcı iddialar BM raporunda

Birleşik Milletler (BM) müfettişleri, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde konuşlanan Rus paralı askerlerinin sivillerin katledilmesi de dahil edinmek üzere ansızın fazla suça karıştığına dair rapor hazırladı. New York Times'ın (NYT) ulaştığı BM raporunda, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde "si.

Rus paralı askerleriyle ilgili çarpıcı iddialar BM raporunda
Editör: Rescoh
28 Haziran 2021 - 00:43

Birleşik Milletler (BM) müfettişleri, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde konuşlanan Rus paralı askerlerinin sivillerin katledilmesi de dahil edinmek üzere ansızın fazla suça karıştığına dair rapor hazırladı.

New York Times'ın (NYT) ulaştığı BM raporunda, Orta Afrika Cumhuriyeti'nde "silahsız danışmanlar" olarak görevlendirilen Rus askerlerinin, bu yılın başlarında büyük bir askeri işlem sırasında sivilleri öldürüp evlerini yağmaladığı ve bir camide ibadet edenleri katlettiği tespitlerine yer verildi.

Rus askerlerinin Afrika ülkesinde 10 yıldır devamlı iç savaşa önderlik ettiği açıklanmış raporda, büyük elmas rezervlerinin bulunduğu ülkenin hükümet yetkilileri ile ticari ilişkiler geliştirdiği, muhalif gruplara karşı bahşedilen mücadelede fazla şiddet kullanımı, tesadüfen öldürme, mektep işgali gibi çoğu adalet ihlaline karıştıklarına vurgu yapıldı.

BM raporunda, Rus paralı askerlerinin işledikleri suçlarla ilgili görsel kanıtların bulunduğu belirtilirken, konuşmaktan korkan görgü tanıklarının kimliklerinin dar kalması şartıyla ifade verdiklerine değinildi.

Adap tanıklarına kadar, illegal Rus güçleri, Aralık 2020'de Grimari kentinde bir kamyona ateş açarak 3 sivili öldürdü ve 15 kişiyi yaraladı. Şubat ayında ise hükümet birlikleriyle beraber Bambari'deki Takwa Camisini basarak ibadet eden asgari 6 Müslümanı katletti.

Orta Afrika Cumhuriyeti, 2017'de elmas ticaretinin kontrolünü isyancıların elinden alarak 2012'den bu yandan binlerce kişinin ölümüne ve bir milyondan artı insanın yerinden edilmesine neden olan çatışmaları sonlandırmak nedeniyle Rusya'dan yardım istemişti.

Kremlin yönetimi, 2013'ten bu yana tabanca ambargosu uygulanan Orta Afrika Cumhuriyeti'nin ordusunu eğitmek nedeniyle, BM'nin de onayıyla "silahsız askeri eğitmenler" göndermeyi teklif etmişti.

Fakat bir süre daha sonra, Rus eğitmenlerin silahlı paralı askerler olduğu ve yerel hükümet yetkilileriyle birlikte kazançlı elmas ticareti anlaşmalarına öncülük ettiği öne sürüldü.

Rus yetkililer ülkede hiçbir zaman 550'den pozitif eğitmene sahip olmadıklarını söylese de, BM müfettişleri bu rakamın bazen 2 bin100 personele değin çıktığını saptama etti.

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum