Türkiye'nin de aralarında olduğu çok sayıda ülke Kovid-19'la mücadelede Tunus'un yardımına koştu

Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılmış açıklamaya tarafından, Darı kadar gönderilen ve tıbbi teçhizat, hap, yoğun bakım cihazları ve oksijen konsantratörleri içeren 2 askeri uçak, başkent Tunus'taki El-Uveyne Askeri Üssü'ne ulaştı.Katar'ın Tunus Büyükelçiliği de d.

Türkiye'nin de aralarında olduğu çok sayıda ülke Kovid-19'la mücadelede Tunus'un yardımına koştu
12 Temmuz 2021 - 01:09

Tunus Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılmış açıklamaya tarafından, Darı kadar gönderilen ve tıbbi teçhizat, hap, yoğun bakım cihazları ve oksijen konsantratörleri içeren 2 askeri uçak, başkent Tunus'taki El-Uveyne Askeri Üssü'ne ulaştı.

Katar'ın Tunus Büyükelçiliği de dün yaptığı açıklamada, her türlü tıbbi donanıma sahip 200 yataklı bir sahra hastanesi ile 100 solunum cihazını taşıyan 2 askeri uçağın Tunus'a ulaştığını duyurdu.

Türkiye'nin Tunus Büyükelçisi Çağlar Fahri Çakıralp, dün Tunus Meclis Başkanı Raşid el-Gannuşi ile görüşmesinde, Türkiye'nin ilerleyen günlerde Tunus'a tıbbi araç gereç göndermeyi planladığını kaydetti.

Cezayir'de ise Sağlık Bakanı Abdurrahman bin Buzeyd, lokal basına yaptığı açıklamada, ülkesinin Tunus halkına takviye elini uzatmaya hazır olduğunu dile getirdi.

Açıklamaya tarafından, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman da Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said'i telefonla arayarak, Kovid-19'la mücadelede zorunlu ekipmanları en kısa zamanda temin etmeye hazır olduklarını iletti.

Libya Başbakanı Abdulhamid ed-Dibeybe de Said'le dün gerçekleştirdiği telefon görüşmesinde, Kovid-19'la mücadelede Tunus'un yanına olma ve gerekli sağlık durumu ekipmanlarını temin etme konusunda hiçbir çabadan kaçınmayacağını ifade etti.

Kuveyt haber ajansı KUNA'ya kadar, Kuveyt Kızılayı, Tunus'un sağlık ve tıbbi ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunacağını duyurdu.

Yurt dışındaki Tunuslu dernekler de ülkenin sıhhat alanında yaşadığı sıkıntıdan kurtarılması için kampanya başlattı.

Alman-Tunus Kültür ve Entegrasyon Derneği Kovid-19 Kriz Birimi Başkanı Leyla ez-Zeytunide AA muhabirine yaptığı açıklamada, 300 oksijen konsantratörü satın olmak için para topladıklarını, 100 konsantratörün Tunus'a gönderildiğini, diğerlerinin de yakında gönderileceğini kaydetti.

Zeytuni, kampanyaya, "Her İki Kıyının Tunusluları (T2riv), Alman-Tunus Kültür ve Entegrasyon Derneği, Norveç'teki Zeytune ve Türkiye'deki "Rahat Tunus" derneklerinin yardım verdiğini sözlerine ekledi.

- Son 24 saatte 194 birey Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybetti

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılmış açıklamada, son 24 saatte 194 kişinin virüs sebebiyle hayatını kaybettiği, 9 bin 286 kişinin enfekte olduğu belirtildi.

Açıklamada, ülkedeki toplam can kaybının 16 bin 244'e, olgu sayısının 491 bin 21'e, iyileşenlerin sayısının ise 388 bin 17'ye çıktığı açıklama edildi.

Geniş bir şekilde Haberin detayları ve bilgisi verildi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum